Yılmaz, 16 milyonu aşan emekli sayısıyla beraber, geçmiş dönemde gerçekleştirilen düzenlemelerin yanı sıra, kanuni artış oranlarına ek olarak 300 milyar liraya yakın bir ek düzenlemenin yapıldığını belirtti. Bu düzenlemelerin, emekliler üzerinde etkili olduğunu vurgulayan Yılmaz, zorlu bir dönemde olmalarına rağmen, emeklilerin yanlarında olduklarını ifade etti.

Emeklilerin sıkıntılarının farkında olduklarını ve temmuz ayında yeni bir değerlendirmenin yapılacağını belirten Yılmaz, önümüzdeki süreçte emeklilerin sorunlarının öncelikleri arasında yer alacağını söyledi.

Memur emeklilerinin zam oranı toplu sözleşmeyle belirlenirken, enflasyon oranını aştığında bu farkın da yansıtıldığını hatırlattı. Ancak SSK ve Bağkur emeklileri, son altı aylık enflasyona göre zam almamaktalar.

Emekliler, seçim öncesi maaş zammı beklentilerini karşılayamadı! Emekliler, seçim öncesi maaş zammı beklentilerini karşılayamadı!

Geçtiğimiz ocak ayında, altı aylık enflasyonun yüzde 37.57 olmasına rağmen, memur emeklisi maaş zammıyla uyumlu olarak yüzde 49.25’e çıkarılmıştı.

Yılmaz, enflasyonda ikinci yarıda keskin bir düşüş beklendiğini ve yılın ilerleyen dönemlerinde bu trendin devam edeceğini ifade etti. Önümüzdeki yıllarda enflasyonun düşüş trendine gireceğini belirten Yılmaz, 2025’te yüzde 15, 2026’da ise tek haneli enflasyon hedeflendiğini söyledi. Tüm planlamaların bu doğrultuda yapıldığını vurguladı.

Editör: Resul Özdil