"Kalp hastalıklarının gençlerde görülme sıklığı arttı" uyarısı "Kalp hastalıklarının gençlerde görülme sıklığı arttı" uyarısı

İSTANBUL (AA) - Türkiye'de yüzde 70'i kadın olmak üzere 2500 ün üzerinde çalışanı bulunan Taypa Tekstil, Silivri, Ergene ve Bolu'daki fabrikalarında ev kadınlarını istihdam ediyor.

Taypa Tekstil'den yapılan açıklamaya göre toplam 13 bin 810 çalışanı ile başta tekstil sektörü olmak üzere turizm, gayrimenkul, sağlık ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Tay Grup şirketlerinden Taypa Tekstil, kadın istihdamı açısından örnek projelere imza atıyor.

Taypa Tekstil'in sürdürülebilirlik hedeflerinden biri de kadın çalışanları güçlendirmek. Bu sebeple de işe alımlarda ev kadınları önceliklendiriliyor ve işe alınan kadın çalışanlar çeşitli eğitimlerle destekleniyor.

Silivri, Ergene ve Bolu'da fabrikaları bulunan Taypa Tekstil'in yüzde 70'i kadın olmak üzere 2.500'ün üzerinde çalışanı bulunuyor.

Bolu ve İstanbul Değirmenköy'de muhtarlarla görüşerek 60 köyden toplam 950 ev kadınını istihdam eden Taypa işe alım programı kapsamında çalışanlarına eğitim vererek yetiştiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Taypa İK ve Sürdürülebilirlik Direktörü Hayri Özsüt, işe aldıkları kadınlara okuma yazma kursundan kreş imkanına pek çok destek sağladıklarını belirterek, "İşe alımlarda aslında en büyük potansiyel gördüğümüz kişiler ev kadınları. Diyoruz ki 'Gel sigortalı işin olsun hem ev ekonomisine hem topluma katkın olsun'. Biz okuma yazma bilmeyenleri de işe alıyoruz. Onlara okuma yazma kursu veriyoruz. Kadın istihdamı açısından Türkiye'de çok önemli bir seviyedeyiz." ifadelerini kullandı.

Özsüt, Kreş desteğini her lokasyonda ve hiçbir ayrım gözetmeden, şart koşmadan verdiklerini belirterek, "Bölgenin en değerli, en güvenilir kreşini araştırıyoruz, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden bu kreşle ilgili gözlemlerini öğreniyoruz. Bolu'da 95, Silivri'de 32, Çorlu'da 23 çocuğumuz kreşte. Kreşte çocuklarımıza sürprizler yapıyoruz, 23 Nisan, 29 Ekim, 10 Kasım gibi özel günlerde, mezuniyet törenlerinde onları motive edebilmek için biz de yönetim seviyesinden katılım sağlıyoruz." yorumunu yaptı.

Kadın çalışanları için fabrikalarında psikolog desteği de sunan Taypa, kendi müşterileri PVH iş birliğinde kadınlara özel ‘Kişisel Gelişim ve Kariyer Geliştirme’ eğitimleri veriliyor.

2007 yılında GAP tarafından başlatılan bu eğitim programı tekstil ve hazır giyim çalışanı kadınlar için tasarlandı.

Eğitimde 3 temel konu başlığı yer alıyor; 'iletişim', 'problem çözme ve karar verme' ile 'zaman ve stres yönetimi'. Eğitimin temel amacı kadının kendini geliştirmesi, iş ve özel yaşamla arasındaki dengeyi kurabilmesi. Eğitimlerde problemlerin hayatın bir parçası olduğu, çözüm yolları, bir kadın olarak evde, işte, özel hayatta üstlenilen sorumluluklar ve stresin nasıl yönetebileceği anlatılıyor.

Kaynak: aa