Mersin Aydıncık'ta yenidünya hasadı devam ediyor Mersin Aydıncık'ta yenidünya hasadı devam ediyor

Rusya'nın, 6 ay boyunca ülkenin petrol ihracatını askıya alma kararı, Türkiye'yi olumsuz etkileyecek. Türkiye, Rusya’dan en çok petrol ithal eden ülkeler arasında yer alıyor ve bu karardan ciddi şekilde etkileneceği öngörülüyor.

Rusya’nın, petrol fiyatlarını sabit tutmak ve rafinerilerin bakımını gerçekleştirmek amacıyla aldığı bu karar, 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek. Bu karar, Rusya’nın dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı olduğu göz önüne alındığında, küresel piyasalarda da önemli etkilere neden olabilir.

Rus medya kuruluşu RBC’nin bildirdiğine göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’ın teklif ettiği bu yasağı, Başbakan Mikhail Mishustin’in onayladığı belirtildi.

Bu kararın Türkiye’yi ciddi şekilde etkileyeceği öngörülüyor. Türkiye, Rusya’dan petrol ithalatı yaparak önemli ölçüde enerji tüketimini karşılıyor ve bu yasağın enerji piyasalarında önemli dalgalanmalara yol açması bekleniyor.

Türkiye’nin petrol ithalatındaki artış, geçtiğimiz yıllarda ciddi tasarruflar sağlamıştı. Reuters’ın LSEG verileri ve şirket tahminlerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, Türkiye ve Türk şirketleri 2023 yılında yaklaşık 2 milyar dolarlık tasarruf elde etmişti.

Editör: Resul Özdil