DOLAR 19,0464 0.02%
EURO 20,7250 0.22%
ALTIN 1.211,800,53
BITCOIN 529723-1,57%
Osmaniye
16°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Milletvekili Kaya’dan 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı

Milletvekili Kaya’dan 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı

ABONE OL
21 Mart 2022 10:19
Milletvekili Kaya’dan 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü hakkında görüşlerini paylaşan Kaya; bu özel insanlara ülkemizin ve dünyanın meleklerine hizmet etmek bizim asli görevlerimiz arasındadır.. Ziyaretlerimde down sendromlu gençlerimizle sık sık karşılaşıyorum. Onların bizden eksik tarafı yok. Aksine onlar ve aileleri özel bireyler. Down sendromlu çocuğun fiziksel, sosyal, gelişimsel, tıbbi ve psikolojik özelliklerine göre yaşamının düzenlenmesi, yaşam kalitesini arttırması yönünde yapılabilecek en önemli adımdır.

Bu türözel günleri desteklemek , aktiviteler aracılığıyla organizasyonlara destek vermek , toplumsal bilinç oluşturmak açısından önemli bir fırsat olduğunu inanıyorum. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirerek, onun her yönüyle sağlıklı bir gelişim evresi içeresinde gelişimini, büyümesi izlemek annelerin en büyük isteğidir. Şüphesiz annelik stresli ve zor bir süreçtir.

Down sendromlu çocuğa sahip olmak; ailelerin yaşamında psikolojik, maddi, yaşam tarzı, aile ve sosyal çevrelerinde güçlükler gibi pek çok zorlukları da beraberinde getirebilir. Bu yönüyle baktığımızda, engelli bir çocuğa sahip olan annenin anneliği daha da zordur. Down sendromlu bireyler ve ailelerimiz bizim için değerli ve  özel insanlardır. Tüm bu zorluklar karşısında down sendromlu çocuğa sahip ebeveynlerin normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerine göre daha fazla psiko sosyal desteğe ihtiyaçları vardır. Topluma uyum sağlamaları için yardımcı olmak ,  arkadaş, komşu, akrabaları  tarafından desteklenmesi ve geleceğe dair umutla bakmalarına  yardımcı olacaktır. Down sendromlu gençlerimiz çalışamaz diye bir ibare yanlıştır. Aksine ülkemizde sigortalı ve maaşlı olarak çalışan bir çok gencimiz bulunmaktadır. Hatta sınavlara girip devlet memuru olan gençlerimiz vardır. Bu güzel örnekleri ülkemizde çoğaltmalıyız. Down Sendromlu vatandaşlarımız hakkında bu bilinci oluşturmak için önemli bir sorumluluk üstlendiğimizin farkındayım. Bu amaçla birçok çalışma gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Bu vesile ile farkındalık oluşturmak için  organizasyon ve diğer aktivitelere katılıp, çaba gösteren  herkese  teşekkür ederim. Çaba  ve gayretlerimizin bu konuda farkındalığa vesile olmasını temenni ederim. İfadelerinde bulundu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r