GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde, Otokoç 2. el bayisinin açılışı gerçekleştirildi.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici, Aydınlar Mahallesi'ndeki açılışta yaptığı konuşmada, ikinci el kurumsal yapılarını Türkiye'ye yayarken Gaziantep'i ilk kentlerden biri olarak belirlediklerini söyledi.

BTK, Türkiye'de Temsilcilik Açmayan Sosyal Medya Platformuna Uygulanan Reklam Yasağını Kaldırdı BTK, Türkiye'de Temsilcilik Açmayan Sosyal Medya Platformuna Uygulanan Reklam Yasağını Kaldırdı

Kente bayi açmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Ekici, "İkinci elin kurumsallaşması anlamında Gaziantep'e lider, örnek bir tesis ve iş yerini kazandırmayı umut ediyorum. Dolayısıyla kısa süre içerisinde bayimizden başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum." dedi.

Ekici, Türkiye'deki ikinci el pazarının yaklaşık 8,5 milyon araç seviyesinde olduğuna işaret ederek, pazarın 1 milyon seviyesindeki yeni araç sektörünün ortalama 8 katı olduğuna dikkati çekti.

Otokoç ve benzeri kurumsalların yaptığı yatırımların ikinci el sektöründe güvenli ticaretin yapılacağı noktalar haline geleceğini inandıklarını vurgulayan Ekici, şunları kaydetti:

"İkinci el pazarı büyümeye devam edecek. Geçmiş 5 yıla baktığımızda ikinci el sektörü yüzde 10 seviyesinde büyümeyle ilerliyor. Bunun nedeni Türkiye gelişiyor ve 1000 kişi başına düşen otomobil sayısı yaklaşık 150, zaman zaman ise 160'lılara çıkmasıdır. Avrupa'nın gelişmiş ülkelerine baktığımızda ise bu sayı 600-700 seviyesinde. Dolayısıyla Türkiye'nin ekonomisinde düzelme yaşandıkça otomotiv yönündeki büyüme, aynı zamanda ikinci elin büyümesini hızlandırıcı rol oynayacak.

Otokoç 2. El markamıza bu gelişimi gördüğümüz için yatırım yapma kararını aldık. 2024 yılı sonuna kadar kendi kurumsal noktalarımızın yanında 20 kurumsal bayi açmış olacağız. 2028 yılının sonuna gelindiğinde 60 noktanın üzerinde temsil noktamız olacak. Biz ve benzeri yatırımlarla ikinci el pazarı daha güvenli ticaretin, dijital ortamlarda satın almanın yapılabildiği, modern satış sürecinin kurgulandığı yapıya dönüşecek."

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek bayinin açılışı yapıldı.

Açılışa Otokoç Otomotiv İkinci El ve Filo Operasyonları Direktörü Birkan Çalışkan, Bayi Sahibi İsmail Kurtul ile davetliler katıldı.

Kaynak: aa