TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde, işsizlik kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi kapsamında SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ek zam yapılmasını içeren önerge, kabul edildi.

AK Parti Kepez Belediye Başkan adayı Rıza Sümer, CHP'lilere karanfil dağıttı AK Parti Kepez Belediye Başkan adayı Rıza Sümer, CHP'lilere karanfil dağıttı

Meclis Tbmm Aa 1867764İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Kapsamında Alınan Kararlar:

  1. Teklif kapsamında kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" durumu da eklenerek, işsizlik sigortası alanındaki düzenlemelerde değişiklik yapıldı.
  2. Asgari prim ödeme gün sayısı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilme şartlarını kolaylaştırmak amacıyla 600'den 450'ye düşürüldü.
  3. İşsizlik sigortasından yararlanmak için son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışma şartı getirildi.
  4. Kısa çalışma ödeneği, her ayın beşinde sigortalıya ödenecek ve bu ödemelerde vergi ve kesinti yapılmayacak.
  5. İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği 700 TL olarak belirlendi ve uygulama 2024 yılında yürürlüğe girecek.

ParaEmekli Maaşlarına Yapılacak Ek Zam:

  • En düşük emekli aylığı 7,500 TL'den 10,000 TL'ye yükseltilecek.
  • SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına, ocak ayı itibarıyla yüzde 5 ek zam yapılacak.
  • Bu artış oranıyla birlikte, emekli maaşları yüzde 42.57 oranında artmış olacak.

Emeklilere yapılan bu ek zam kararı, 2022 yılında artan maliyetlere ve enflasyona karşı emeklilerin maaşlarının güçlendirilmesi amacını taşıyor. Ayrıca, işsizlikle mücadele ve istihdamı destekleme konularında da önemli düzenlemeler içeren teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilerek yasalaşma yolunda önemli bir adım atmış oldu.