Banka, yerel tahvillerin hala cazip giriş seviyeleri sunduğuna dikkat çekerek, bunun sadece bir başlangıç olduğuna inandıklarını vurguladı.

"Şimdi Ya Da Asla" Araştırma Notu

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Ekonomist Yiğit Onay ve Araştırmacı Ankit Jain'in kaleme aldığı "Türkiye Sabit Getirisi: Şimdi Ya Da Asla" başlıklı araştırma notunda, Türk lirasının Mart ayındaki faiz artışından bu yana en iyi performans gösteren küresel para birimi olduğu ifade edildi. Araştırma notunda, kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı ve yerel tahvillerin hala son derece cazip giriş seviyeleri sunduğu belirtildi.

Enflasyon ve Ekonomik Beklentiler

Araştırma notunda, Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 75,5 ile zirveye ulaşması sonrası, gelecek aylarda güçlü bir dezenflasyon gerçekleşeceği ve yıllık enflasyonun Ağustos sonunda yüzde 50, yıl sonunda ise yüzde 40 seviyesine gerilemesinin beklendiği aktarıldı. Zayıflayan iç talep, faiz artırımlarıyla daha sıkı kredi koşulları oluşması ve daha istikrarlı bir para biriminin enflasyonda aşağı yönlü döngüyü desteklediği de notta yer aldı.

Citroen Ami’nin yeni versiyonu "My Ami Peps" online olarak satışa sunuluyor Citroen Ami’nin yeni versiyonu "My Ami Peps" online olarak satışa sunuluyor

Türk Lirasına Yatırım Önerisi

Türk lirasındaki reel değerlenme ve iç talepte beklenen yavaşlamanın enflasyonun ana eğilimindeki düşüşe katkıda bulunacağı belirtilen notta, "Ağustos'ta manşet enflasyonun yaklaşık yüzde 50'ye keskin şekilde düşmesi, hane halkı ve şirketlerin enflasyon beklentilerinin çıpalanması için daha elverişli bir ortam yaratabilir." değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca, yurt içi varlıklardaki arzın yaz döneminde düşük seyredeceği ve pozisyonlanmanın hala düşük seviyelerde olması, enflasyon beklentilerinin düzelmesiyle tahvil getirilerinin daha cazip hale geleceği öngörülerek, Türk devlet tahvillerine yatırım önerisinde bulunuldu.

Pictet Asset Management'ın Desteği

Geçtiğimiz hafta İsviçreli varlık yönetim şirketi Pictet Asset Management, Türk tahvillerine ve liraya yönelik yatırımcı desteğinin artmasıyla uzun vadeli lira tahvilleri almaya başladığını açıklamıştı. Bu gelişme, Türk lirasının ve tahvillerinin uluslararası yatırımcılar nezdinde cazibesini artırdığını göstermektedir.

Muhabir: Resul Özdil