Yılın İlk 3 Ayında 478 Bin Kişi İlk Defa Kredi Kullandı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşların gelirlerinin yeterli olmadığını ve bankalara borçlanarak geçinmeye çalıştıklarını belirterek, “Yılın ilk 3 ayında 478 bin kişi hayatında ilk defa kredi kullandı. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı 2024 yılının Mart ayında son bir yılda yaklaşık 2 milyon kişi artarak 40,3 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 76,8 bin TL düzeyinde gerçekleşti. Kredi kullanımındaki bu artış, bireylerin borçlanma düzeylerinin hızla yükseldiğini göstermektedir.” dedi.

Icra Tarım

Yeni Dönemde de Değişen Bir Şey Olmadı

Gürer, 5 Haziran 2023 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini devralan Mehmet Şimşek’in bankacılık verileri üzerinden uyguladığı politikaları değerlendirdi. Gürer, “5 Haziran 2023 ve 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında bankaların zamanında ödenmediği için icra takibine aldığı borç tutarı 45 milyar TL, KOBİ’lerin borcu 753 milyar TL, tarım sektörünün borcu 206 milyar TL, tüketici kredisi borcu 313 milyar TL, kredi kartı borcu 1 trilyon 35 milyar TL ve takipteki tüketici kredisi ve bireysel kredi kartı borç tutarı ise 31 milyar TL arttı. Yani yeni dönem diye sunulan süreçte de olan yine vatandaşa oldu. Borçlar artmaya devam etti.” diye konuştu.

Özyeğin Üniversitesi "THE Impact Rankings 2024"te vakıf üniversiteleri arasında birinci oldu Özyeğin Üniversitesi "THE Impact Rankings 2024"te vakıf üniversiteleri arasında birinci oldu

Icralar Ve Tarım

İcra Takibine Alınan Borç Tutarı Artıyor

Bankaların zamanında tahsil edemediği için icra takibine aldığı borç tutarının arttığını belirten Gürer, “24 Mayıs'ta 209 milyar 415 milyon TL olan takipteki borç tutarı bir haftada 1 milyar 628 milyon TL artarak 211 milyar 43 milyon TL’ye yükseldi. Yılbaşında bu rakam 191 milyar 983 milyon TL’ydi. Yılbaşından bu yana 19 milyar 60 milyon TL tutarındaki borç tahsil edilemeyip bankalar tarafından icra takibine alınmıştır.” şeklinde konuştu.

Icralar Ve Tarım2

KOBİ'lerin Borcu 3,5 Trilyon TL’yi Geçti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarının uyguladığı ekonomi politikaları ülkemizde herkesi borçlanarak yaşamına devam etmek zorunda bıraktı. Her kesimden vatandaşın bankalara borcu var. KOBİ’lerin yılbaşında bankalara olan borcu 3 trilyon 295 milyar TL iken bu tutar 31 Mayıs itibarıyla 303 milyar TL artarak 3 trilyon 598 milyar TL’ye yükseldi. Ayrıca zamanında ödeyemedikleri için icra takibine alınan borç tutarları ise 58 milyar 512 milyon TL’ye ulaştı.” dedi. Gürer, ticaretle uğraşan kişilerin ekonomik durumu hakkında, “Piyasada para dönmüyor ve ticaret durma noktasına gelmiş durumda. Kimse mal almak istemiyor. Daralma kontrollü bir şekilde devam ediyor. Uygulanan politikalarla yılbaşına kadar bir toparlanma sağlanamazsa sorun daha da derinleşecektir. İflasların kapıda olduğunu söyleyen çok kişi var,” ifadelerini kullandı.

Gürer 66

Tarım Sektörü Hızla Borçlanıyor

Gürer, tarım sektörünün hem yanlış ekonomik politikalardan hem de AKP’nin yıllardır yanlışlarla dolu tarım politikalarından darbe üstüne darbe yediğini belirterek, “Tarım sektörünün borcu yılbaşından bu yana 61 milyar 377 milyon TL, 24 Mayıs-31 Mayıs aralığında ise 18 milyar 16 milyon TL arttı. Tarım sektörünün şu an 669 milyar 671 milyon TL bankalara borcu bulunurken çiftçilerimizin diğer şahıslara olan borçlarıyla beraber toplam 700 milyar TL’nin üzerine borçları bulunuyor. Tarlalar ipotekli. Çiftçilerimizin zamanında ödeyemediği için icra takibine alınan borçları ise yılbaşında 2 milyar 130 milyon iken bu rakam 24 Mayıs'ta 2 milyar 177 milyon TL’ye, 31 Mayıs'ta ise 2 milyar 446 milyon TL’ye yükseldi. Çiftçilerimizin icra takibine alınan borçlarının tutarı yılbaşından bu yana 316 milyon TL, bir haftada ise 269 milyon TL arttı. TMO düşük alım fiyatı vermesi de çiftçiyi kaygılandırıyor.” şeklinde konuştu.

G Ü R E R000

Vatandaş Borçla Yaşamak Zorunda Kaldı

Gürer, bankacılık verilerine bakıldığında vatandaşın borçla yaşamak zorunda bırakıldığını ve her geçen gün bankalara olan borçlarının arttığını belirterek, “Tüketici kredi tutarı yılbaşından bu yana 170 milyar TL artarak 1 trilyon 686 milyon TL seviyesine yükseldi. 24 Mayıs haftasına göre de, yani bir haftada, 20 milyar TL tüketici kredi tutarında artış yaşandı. Bireysel kredi kartı borcu da bir haftada 1 trilyon 409 milyar TL’den 45 milyar TL artarak 1 trilyon 454 milyar TL’ye yükseldi. Vatandaşın gelir gider dengesi bozuldu. Gelirinin alım gücü düşmesi, borçlanmaları da artırdı.” dedi.

Ömer Fethi Gürer5

Editör: Resul Özdil