Ankara Üniversitesi Kraken Rasathanesi Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, cismin düşük hızı nedeniyle meteor olmadığını belirtti.

Depremin yıkamadığı 30 yıllık terzi kardeşler, mesailerini konteyner iş yerinde sürüdrüyorlar Depremin yıkamadığı 30 yıllık terzi kardeşler, mesailerini konteyner iş yerinde sürüdrüyorlar

Yılmaz, atmosfere giren cismin hızının meteorlar için çok düşük olduğunu açıkladı. Meteorların saatte 40.000 km'den başlayıp 260.000 km'ye kadar çıkabilen hızlara sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, görüntülerin incelenmesinde cismin bir uzay çöpüne benzediğini ifade etti. Uzayda binlerce uydu ve roket parçasının bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, cismin bu kaynaklardan birine ait olabileceğini söyledi.

Eğer söz konusu cisim bir meteor olsaydı, etkisinin yeryüzünde hissedileceğini belirten Yılmaz, krater oluşturacak, patlama yapacak veya yangın çıkaracak kadar güçlü bir etki bırakacağını dile getirdi. Ancak bu cismin yeryüzüne ulaşmadan atmosferde yanıp eridiğini ifade ederek, olayın uzay çöpü olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu vurguladı.

Editör: Resul Özdil