HATAY (İHA) – Depremin vurduğu Hatay’da hayata geçirilen "Seralara Can Suyu" projesi kapsamında afetzede üreticilere çeşitli destekler sağlandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşanan Hatay’da asrın felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Türkiye’nin tarım merkezlerinden olan Hatay’da üreticiyi yeniden ayağa kaldırmak için devlet destekleri aralıksız devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Seralara Can Suyu" projesi kapsamında, depremlerden etkilenen tarım üreticilerine destek programı hazırlandı. Program kapsamında belirlenen 119 üreticiye sera örtüsü, 50 üreticiye de gübre, tuzak, eldiven, ilaç ve ilaçlama pompası desteği sağlandı. Proje kapsamında Samandağ ilçesinde program düzenlendi.

Orman yangınına havadan müdahale başladı Orman yangınına havadan müdahale başladı

Törende Konuşan Hatay Valisi Mustafa Masatlı, proje çerçevesinde yüzde 50 hibeyle 220 dekar sera alanının üzerinin örtüleceğini belirterek “6 Şubat asrın deprem felaketi sonrasında üreticilerimizi teşvik edebilmek ve üretimde devamlılığı sağlamak amacıyla Bakanlığımız koordinatörlüğünde “Seralara Can Suyu” projesi hazırlanarak üreticilerimize destek olmak istendi. Örtü altı tarımın İlimizde en yoğun olarak yürütüldüğü Samandağ, Arsuz, Defne ilçelerimizde 119 üreticimize yaklaşık 6 milyon 912 bin TL bedelli sera malzemesini yüzde 50 hibe bedelli olarak üreticilerimize dağıtımını gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. “Seralara Can Suyu Projesi” ile Samandağ, Arsuz ve Defne ile yaklaşık 220 dekar sera alanının üzeri örtülerek üretimde süreklilik, verim ve kalite sağlanmış olacaktır. Bunun da ilimiz ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını umuyoruz. Üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bereketli hasatlar niyaz ediyorum” dedi

Kaynak: iha