DOLAR 19,1683 0.24%
EURO 20,9781 0.91%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 537538-1,28%
Osmaniye
11°

AÇIK

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kira Uyuşmazlıklarında En Kısa Yol Arabuluculuk

Kira Uyuşmazlıklarında En Kısa Yol Arabuluculuk

ABONE OL
23 Nisan 2022 02:06
Kira Uyuşmazlıklarında En Kısa Yol Arabuluculuk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmaniye’nin ilk kurulan arabuluculuk merkezi olan Kastabala Arabuluculuk Merkezi Anonim Şirketi Kurucu Ortaklarından Av. Arb. Hacı Ömer ŞAHİN açıklamasında; yaşadığımız Covid-19 ve ekonomik sürecin de etkisiyle artan kira uyuşmazlıklarında çözüme ulaşmanın en kısa yolu arabuluculuktur dedi.

Kira sözleşmesinin tarafları arasındaki ilişkinin yeniden düzenlenmesi ve uyuşmazlıkların çözümü için yapılan yargılamalar en az iki yıl sürmekte masraflar ve tüm giderlerin neredeyse dava konusunun yüzde yirmi beşini oluşturmaktadır. Yapılan yargılamalarda ise çoğu zaman bedel tespiti veya uyarlama ile yetinmekte ve tarafların her ikisini de memnun etmeyen bir kararlarla kira sözleşmesi devam etmektedir. Mahkemece verilen bu kararların sonunda ilişkinin mevcudiyeti ve geleceği büyük ölçüde zarar görecek ve çatışma ortamı devam edecektir. Artık yol arkadaşlığı bitecek, düşmanca duygular ve olumsuz tavırlar karar üzerine sürdürülmek zorunda kalınan ilişkiye hakim olacaktır.

Av. Arb. Hacı Ömer ŞAHİN açıklamasında; ödeme güçlüğü çeken kiracılar kiradan indirim ya da bir süre artış olmamasını talep ederken, kiralayanlar da kira bedellerinin artmasını istemekte bu durum da kira ilişkisindeki huzur ve barışı olumsuz etkilemektedir. Her kira ilişkisinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Kira ilişkisinin ne zamandan beri devam ettiği, kiralananın bakım ve dekorasyonu, kira bedeli ödemelerindeki düzenliliği, AVM kurallarına uyumu gibi sayısız durum tarafların birbirine bakışını etkilemektedir.

Kira ilişkisinden kaynaklı uyuşmazlıkların arabulucu vasıtasıyla çözümlenmesinde hem kiraya veren hem de kiracı açısından birçok avantajı bulunmaktadır.K

iralayan ile kiracı ortaya çıkan bu sorunları şu anda ihtiyari olarak,dostane çözüm yoluyla bir arabulucu yardımıyla kendileri çözebilme imkanına sahiptirler.

Arabuluculuk süreci; müzakerelerle, gizlilik içinde yürütülebilecek, tarafların birbirlerini anlayabileceği, empati kurabileceği, ilişkilerini sonrasında da sürdürebilecekleri en doğru çözüm yöntemi olacaktır.
Kira bedelinin ya da kira ilişkisinin yeniden düzenlenmesi amacıyla arabulucuya başvurulması sonrası uyuşmazlığın çözümü 1 gün ila 8 hafta içerisinde sonlanmış olacaktır. Taraflar varılacak anlaşma ile kira ilişkisinin bundan sonraki şeklini hem konu hem de süre yönünden özgürce düzenleyebilecekler, değişen durumlara göre de yeniden arabuluculuk yöntemi ile bir araya gelebileceklerdir. Dava yolundan farklı olarak kira bedellerini aydan aya, yıldan yıla veya herhangi bir zaman dilimine göre belirleyebilecekleri gibi ciro üzerinden belirleme, sektörel gelişmelere göre belirleme yollarına gidebileceklerdir. Özgürce kira sözleşmesinin her bir maddesinde diledikleri değişikliği yapabileceklerdir. Bağımsız bir biçimde kiralananın niteliğini değiştirme, küçültme ya da büyültme, mal ile ödeme, kira ilişkisine yan ya da ek başka ilişkilere girme gibi sınırsız seçenekle aralarındaki dengeyi kurabileceklerdir Taraflar nasıl ki kira ilişkisi kurulurken rızai olarak bir araya gelip kazan-kazan yöntemi ile aynı hedefe yürümüşlerse, bundan sonra da karşı karşıya değil, yan yana bir ilişkiyi tercih etmiş olacaklardır. Kira ilişkileri tüm hukuki ilişkiler içerisinde aile hukuku sonrasında en uzun süren ilişkilerdendir. Arabuluculuk yönteminde bu ilişkinin bozulmayacağı sonuçlar da elde edilecektir.

Arabuluculuk süreci gizli olduğu için hem görüşme içerikleri hem de varılan anlaşma bir sır olarak taraflarda kaldığından üçüncü kişilerin sözleşme hükümlerinden ve özellikle de kira bedelinden haberdar olmaları mümkün bulunmamaktadır. Böylelikle her bir kira ilişkisi kendi mahremiyetini korumakta, iyi ya da kötü yönde emsal olarak kullanılmamaktadır.

Ayrıca arabuluculuk yolu ile yeniden tesis edilen kira sözleşmelerinde damga vergisi oranı % 1,89 yerine 132,30 TL maktu olarak uygulanacaktır. Bu durum taraflara ciddi vergi avantajı da sağlayacaktır.
Osmaniye’nin ilk kurulan arabuluculuk merkezi olan Kastabala Arabuluculuk Merkezi Anonim Şirketi Kurucu Ortaklarından Av. Arb. Hacı Ömer ŞAHİN; dava açmadan önce kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk iş hayatında barışın ve huzurun sağlanması için ilk adım olmalıdır, dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r