HATAY (AA) - Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde doğan, Suriye'den geçerek Hatay'ın Samandağ ilçesinden Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'ni kaplayan su sümbülleri belediye ekiplerince temizleniyor.

Adana'da tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 12 kişi yaralandı Adana'da tarım işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 12 kişi yaralandı

Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin, Asi Nehri'nde su sümbüllerinin çoğalmasını engellemek ve toplamak için temizleme çalışmalarının başladığı belirtildi.

Açıklamada, istilacı bir tür olan su sümbüllerinin nehirdeki canlı ekosistemini olumsuz etkilediği ve "Hatay İçin İklim Eylemi" projesi kapsamında Asi Nehri’ne bariyer sistemi kurulmasının ardından Amfibi Sulak Alan Aracı ile de çalışmaların desteklendiği kaydedildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin ayrıca Kırıkhan ilçesindeki Gölbaşı Gölünde de su sümbüllerinin tespit edildiği ve temizlik çalışmaları için ilgili kurumlarla istişareler başlatıldığı bildirildi.


Kaynak: aa