DOLAR 19,0183 -0.03%
EURO 20,2982 0.07%
ALTIN 1.208,45-0,63
BITCOIN 5377314,22%
Osmaniye
15°

KAPALI

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belediye başkanları, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti

Belediye başkanları, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti

ABONE OL
23 Kasım 2021 22:27
Belediye başkanları, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştiren Ellek ve Atalan Belediye Başkanlarını kabul etti.
Gerçekleşen Ziyarette, Ellek Belediye Başkanı Abbas Yeşildemir, Atalan Belediye Başkanı Süleyman Yıldırım, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Hasanbeyli Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu yer aldı.


Çukurova Belediyeler Birliği tarafından, KKTC’de düzenlenen Teknik Araştırma ve İnceleme Ziyareti kapsamında,
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile Çukurova Belediyeler Birliği arasında, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Bey’in katılımları ile Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, demokratik ve çağdaş yerel yönetim anlayışının geliştirilmesi ve benimsetilmesi, kuruluşlar arasında bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin arttırılması amacını taşıyan İş birliği ve kardeşlik protokolü imzalandı.


Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Çukurova Belediyeler Birliği başkanlarının kendisine yapmış olduğu ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin iş birliğiyle bir protokol imzalayarak bundan sonra birlikte hareket edebilme, belediyelere gerekli desteği verebilme konusunda bir çalışma yürütüleceği için memnuniyetini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; aynı coğrafyada yaşan halklar olarak geçmişin ve tarihin bir olduğunu söyledi.


Anavatan Türkiye ile her zaman iş birliği içinde olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra federasyon defterinin kapandığını ifade etti. Yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin varlığına dayalı bir antlaşmadan yana olduklarını kaydeden Tatar, bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin de destek vermekte olduğunu belirttiği bu yeni siyasetin, artık kökleşmekte ve büyük ölçüde benimsenmekte olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her halkın kendi geleceğini tayin etme hakkı vardır. Hiçbir halk; diz çöktürülüp insanlık dışı durumlara maruz bırakılamaz. Biz bunu asla kabul etmeyiz. Türkiye’nin ve Türk milletinin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkı, bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşmak için bu uğurda çok şehit vermiş, zulüm görmüştür. Mücahidiyle direnebilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bugünlere gelmiş bir halkın temsilcileri olarak bu adada yaşıyoruz.


KKTC, 1983’ten bu yana yaşamaktadır. Biz dünyaya haykırıyoruz; Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır. Biz Rumlara da saygı gösteriyoruz. Fakat biz de saygı görmek istiyoruz. Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa mutlaka Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük haklarının ve adadaki askeri varlığının devam etmesi gerekir. “ Kıbrıs Türk halkının geçmişte çok acı tecrübeler yaşayıp her türlü saldırıya maruz kaldığını hatırlatan Tatar, Rum-Yunan ikilisinin amacının Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı devamla, “ Bunun olması için de Kıbrıslı Türkleri yok etmek istiyorlar. Ama biz başımız dik ve onurlu bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Arkamızda her zaman Türkiye Cumhuriyeti vardır. Hem kültürel hem ekonomik bağların daha da güçlenmesi için çalışmalı ve bir gelecek inşa etmemiz gerekir. Gençlerimize bu geleceği sağlamak görevimizdir.” dedi.


Tatar, büyük ulusun evladı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ana vatan ve garantör ülke olarak gördüklerini vurgulayarak, “ Burada Türkiye’nin söz hakkı vardır. Rum-Yunan ikilisinin bu coğrafyada bizi zafiyete uğratmak için verdiği mücadele, boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir. Bütün bu temaslar, milli siyaset için bize güç vermektedir. Geldiğiniz için tekrar teşekkür eder, Türkiye’deki kardeşlerimize selamlarımı iletirim”dedi.


Ellek Belediye Başkanı Abbas Yeşildemir, yaptığı açıklamada;
“KKTC Cumhurbaşkanlığı ‘nın 38’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar Bey’i, Çukurova Belediyeler Birliği ve Osmaniye Belediye Başkanımız Kadir KARA ve Birliği oluşturan Belediye Başkanlarımız ile ziyaret ettik.
Sayın Cumhurbaşkanımıza bizi makamında misafir ederek, göstermiş olduğu yakın ilgilerinden dolayı teşekkürlerimizi arz ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Atalan Belediye Başkanı Süleyman Yıldırım, yaptığı açıklamada,
“Çukurova Belediyeler Birliği heyeti olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatarı ziyaret ederek, Kıbrıs’ın kuruluşunun 38.yılını kutladık. Kıbrıs’ın haklı davasında daima yanlarında olduğumuzu vurguladık. Sıcak karşılaması için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r