DOLAR 19,0183 -0.03%
EURO 20,2982 0.07%
ALTIN 1.208,45-0,63
BITCOIN 5377314,22%
Osmaniye
15°

KAPALI

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

1

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl ve Düziçi İlçe Başkanlığı, Yarbaşı beldesinde kamu arazilerinin TOKİ tarafından betbaba giriş satışa çıkarılmasına tepki gösterdi.
Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı Yarbaşı beldesinde kamu arazilerinin TOKİ tarafından satışa çıkarıldığı iddia edilen yerde toplanan Chp Düziçi İlçe Başkanlığı ve Chp Osmaniye İl Başkanlığı basın açıklaması düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl Başkanı Şükret Çaylı, tarım arazilerini satarak değil üretime katarak ekonomik sıkıntılardan kurtulabileceğini ifade ederek; “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan tarım arazilerini satarak değil, tarım arazilerini tarım üretimine katarak çıkma şansımız var. Ekonomik krizde elimizdeki arazileri satışa çıkarırsak daha ileri ki yıllarda ekecek arazi bulamayacağız. Bu bağlamda bugün Yarbaşı’nda toplanmış bulunuyoruz. Buradaki satışa çıkarılan arazi Yarbaşı Belediyemizin kooperatifi aracılığıyla bir nebze olsun tarıma faydalı üretim yaparken, bilemediğimiz kimler tarafından betonlaşmaya çevrilmek istenmektedir. Birkaç gündür araştırıyoruz, Osmaniye’nin baktığımızda bir tek sadece Yarbaşı’nda bir arazi satışa çıkarılmış, başka hiçbir yerde Osmaniye’nin hiçbir yerinde arazi satışa çıkarılmamış. Bu neden? Burası Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olduğu için mi? Ellek beldesine TOKİ yaptırıyorsunuz, Düziçi ilçesine TOKİ yaptırıyorsunuz, Yarbaşı beldesinin arazisini satıyorsunuz. Bu haksızlığın giderilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, satılan arazilerin CHP iktidarında geri alınacağını ifade ederek; “Ülkemizde satacak bir şey bulamadılar, sata sata bitirdiler. Şu an Yarbaşı’nda belediye tarafından kurulan kooperatifin işlettiği tarım arazisini üretime katkı veren tarıma katkı veren tarım arazisini satmak istiyorlar. Biz buna direnmek istiyoruz arkadaşlar, hep beraber olacağız. Sata sata bitiremediler dedim, inşallah 2023 seçiminde bu arkadaşlara güle güle diyeceğiz ve sattırmayacağız ülkemin bir karış toprağını, satılanları da geri alacağız söz veriyorum” dedi.

Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar, karara sonuna kadar direneceklerini vurgulayarak; “Biliyorsunuz Karaçarlı mahallemizde şu anda içerisinde bulunduğumuz fıstık ekili arazimizde burada 5 dönüm küsur bir de 4 dönüm aşağıda olmak üzere toplam 10 dönüm 650 metrekareyi TOKİ satmak istiyor. Şu anlaşılsın TOKİ buraya bir şey yapmıyor arkadaşlar. TOKİ burayı satarak Türkiye’nin belli yerlerindekilere rant sağlamak istiyorlar. Yani kırk yerde satış var şu anda, sadece Osmaniye’de Yarbaşı’nda. Buradan şunu anlıyoruz, Osmaniye Yarbaşı’nda Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olduğu için mi sadece burayı satmak istiyorsunuz? Arazimizin satılmasını istemiyoruz. Burada biliyorsunuz daha önceden mera olarak dediğimiz dalgan olarak dediğimiz yerdi burası. Tek nefes aldığımız yer burası, buradan elde ettiğiniz gelirlerle kimlere rant sağlayacaksınız? 5’li çetelere mi vereceksiniz? 10 dönüm sizi kurtarmaz. Atatürk’ümüzden kalma bir sürü arazilerimizi sattınız, fabrikaların hepsini sattınız doymadınız da burada 10 dönüm 650 metrekare yere mi göz diktiniz? Buna Yarbaşı beldesi ve halk olarak sattırmayacağız ve karşı çıkacağız, direneceğiz. Burayı almak isteyenlere de ricamız şudur; girmeyin ihaleye, burayı almayın bizim nefes aldığımız yerlere göz dikmeyin. Burayı sizlere biz verdirmeyeceğiz, peşkeş çektirmeyeceğiz. Sizler bu kadar otoyollar yapıldı garanti verdiniz, havaalanları yaptınız garanti verdiniz, hastaneler yaptınız garantiler verdiniz doymadınız, sizi 10 dönüm yer mi kurtaracak? Tek nefes aldığımız yer buraydı, burayı da sizlere peşkeş çektirmeyeceğiz, direneceğiz.” ifadelerini kullandı. Haber: Ersin Şimşek

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r