İSTANBUL (AA) - Vodafone, 5G'nin farklı frekans bantlarını kullanarak, "fiber kalitesinde" ev interneti denemesini gerçekleştirdi.

Türk Telekom'dan çevreci veri merkezi çözümleri Türk Telekom'dan çevreci veri merkezi çözümleri

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Vodafone, şebeke altyapısını 5G'ye hazırlamaya devam ediyor.

Şirket, 5G'nin farklı frekans bantlarını kullanarak, baz istasyonuna çekilen fiber altyapıyla, her binaya fiber çekmeden, müşterilerine ev ve ofislerinde deneyimini hangi mesafelerde sağlayabileceğini görmek ve söz konusu servisin sınırlarını tespit etmek üzere çeşitli testler gerçekleştirdi.

5G Sabit Kablosuz Erişim (FWA) teknolojisinin kullanıldığı testlerde, deneyimini hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin kullanımına hazır hale getirmek amaçlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yago Lopez, 5G'ye giden yolda şebekelerini güçlendirmeye devam ettiklerini belirterek, "Bu kapsamda, son yaptığımız testlerde, çeşitli 5G frekanslarıyla, her yere fiber çekmeden 'fiber kalitesinde' internet deneyimini müşterilerimize sağlayıp sağlayamayacağımızı ve sağlanabilecek servisin sınırlarını görmeyi hedefledik. 5G Sabit Kablosuz Erişim (FWA) teknolojisini kullandık." ifadelerini kullandı.

5G FWA'nın, fiber internette olduğu gibi düşük gecikme süreleri ve yüksek hızlara erişme olanağı sağladığını aktaran Lopez, 5G FWA'yla sabit internetin iyileştirilmesinin hem bireysel hem de kurumsal müşterilere etkisi olacağını kaydetti.

Lopez, müşterilerin 5G FWA sayesinde her binaya fiber çekmeye ihtiyaç olmadan, sadece baz istasyonuna fiber bağlantısı yapılarak fiber hızında internet deneyimi yaşayabileceklerine işaret ederek, "5G modemin tak-çalıştır çalışma prensibi sayesinde kurulum için beklemek gerekmeyecek. Böylece, müşterilerimizin yüksek hızlı internet servisine erişimini kolaylaştırarak Türkiye'nin dijitalleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz." açıklamasında bulundu.

Daha verimli olan yeni teknolojilere geçişe dikkati çeken Lopez, "3G'nin artık yerini 4.5G ve 5G'ye bırakması ve frekans tahsisi, yalnızca bizim şebekemiz üzerinden sunduğumuz hizmetleri bir üst seviyeye taşımamıza değil, aynı zamanda ekonomi genelinde bir büyüme etkisini tetiklememizde de rol oynayacak. Bu bakımdan, sektörümüzün 5G'yi de kapsayan yeni teknolojilere geçiş ve etkin spektrum kullanımı ile ilgili yol haritasına ihtiyacı var." değerlendirmesinde bulundu.

- İki tip modem kullanıldı

Kullanıcı ile baz istasyonu arasında çok sayıda bina bulunan İstanbul'un merkezinde yapılan testlerde, 5G frekanslarından C-band (3500 megahertz) ile 1 kilometreye kadar, C-band'a göre daha yüksek frekans olan ve daha yüksek kapasite sunan mmWave (26 gigahertz) frekans bandı ile ise 500 metreye kadar olan mesafelerde 1 gigabits+ hızlara erişildi.

Testlerde hız testi uygulamaları kullanılarak kapsamanın en uç noktalarında dahi minimum 100 megabits+(ortalama fiber hızı) hızlara erişilirken, 10 milisaniyeden düşük gecikme sürelerinin yaşandığı görüldü.

Testler, her iki frekans için de hem indoor (bina içi) hem de outdoor (cam kenarı) tipi modemler kullanılarak gerçekleştirildi. Buna göre, baz istasyonuna yakın evlerde indoor tipi modemler kullanılarak servis verilebilirken, baz istasyonundan uzaklaştıkça outdoor modemlerin kullanıma daha elverişli olduğu gözlemlendi.


Kaynak: aa