Kayseri OSB’de teknik kampüsün temelleri 2025’te atılacak Kayseri OSB’de teknik kampüsün temelleri 2025’te atılacak

İSTANBUL (AA) - Stellantis’in 500 bin adet yeni nesil aracı, 2026 yılına kadar Ayvens'in Avrupa genelindeki kiralık araç filosuna dahil olacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Stellantis, yatırım odağına elektrikli mobilite ve yeni nesil enerji ürünlerini alarak, küresel ölçekte büyüme hızını artırıcı işbirliği ve anlaşmalara imza atmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Stellantis, dünyanın önde gelen küresel sürdürülebilir mobilite şirketi Ayvens ile yeni bir anlaşmaya imza attı.

Stellantis, Ayvens'e bağlı şirketlerin önümüzdeki 3 yıl içinde Avrupa genelindeki uzun dönem kiralama filosu için 500 bin adet araç satın almasını öngören milyarlarca avro tutarında bir çerçeve anlaşma imzaladı. İşbirliği kapsamında ilk teslimatların 2024'ün ilk yarısında başlaması planlanırken sürecin yıl boyunca devam etmesi bekleniyor.

2024 için planlanan adetlerin ötesindeki sipariş miktarları, dağılımı ve teslimat tarihleri, filo gereksinimleri ve talep dikkate alınarak iki şirket arasında esnek bir şekilde kararlaştırılabilecek.

Ayvens'in müşterileri Alfa Romeo, Citroën, DS Automobiles, FIAT, Jeep, Lancia, Opel, Peugeot ve Vauxhall gibi ödüllü Stellantis markalarının araç modellerinden yararlanacak. Marka çeşitliliği gelecekte tüm Stellantis portföyünü kapsayacak şekilde genişletilebilecek. İki taraf için önceliklerden biri, Ayvens'in çoklu marka stratejisini desteklemek üzere Stellantis'in araç yelpazesinin entegre edilmesi olacak.

- Sürdürülebilir mobilite geçişine yardımcı olacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis CEO'su Carlos Tavares, Ayvens'in müşteri tabanının daha sürdürülebilir mobilite seçeneklerine geçişine yardımcı olacak, bu anlaşmayı duyurmaktan heyecan duyduğunu belirterek, "Elektrikli markalarımızla her ihtiyaca, bütçeye ve yaşam tarzına uygun bir araç sunuyoruz. Bu iş birliği, hem mevcut hem de potansiyel Stellantis markası müşterilerinin, gelişmiş güç-aktarma sisteminden kusursuz bağlantıya ve benzersiz konfora kadar en ileri yeniliklerimizi ilk elden deneyimlemelerine olanak tanıyor. Biz karbondan arınmış bir geleceğe giden yolu açarken, müşteriler de en üst düzey sürüşe sahip olacak" ifadelerini kullandı.

Ayvens CEO'su Tim Albertsen ise müşterilerine çok markalı araçlar sunma arayışları kapsamında Stellantis ile anlaşmaya vardıkları için çok mutlu olduklarını belirterek "Bu ticari ortaklık, müşterilerimize daha rekabetçi fiyatlandırma sağlamak üzere Stellantis ile yakın iş birliği içinde çalışmamıza olanak tanıyacak. Ayrıca tüm paydaşlarımız için daha fazla katma değer ve sinerji sağlamak üzere yeni ölçeğimizi ve satın alma gücümüzü kullanma kapasitemizi mükemmel bir şekilde ortaya koyacak." açıklamalarında bulundu.

Ulaşım sektörünün yapısal olarak hızlı büyüyen bir pazar olduğunun altını çizen Albertsen, "Müşterilerin sahip olmaktan kullanıcı olmaya geçişi, tam hizmet kiralama çözümlerine olan gereksinim, maliyetlere ilişkin öngörü ihtiyacı ve karbon ayak izlerini azaltma taahhütleri bu büyüme eğiliminin temelini oluşturuyor. Sürdürülebilir mobiliteye geçiş yapan müşterilerimize en iyi değeri ve faydayı sunmak üzere ortaklarımızla birlikte verimli ve güçlü bir ekosistem oluşturmada kritik bir rol oynuyoruz. Amacımız, bu geçişe liderlik etmek ve önde gelen küresel sürdürülebilir ulaşım oyuncusu olarak sektörümüzün geleceğini şekillendirmek." değerlendirmelerinde bulundu.

- Net sıfır karbon şirket olma yolunda ilerliyor

Her iki şirket de ulaşımı daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedeflemiş durumda. Stellantis, Dare Forward 2030 stratejik planının bir parçası olarak önümüzdeki on yılda elektrikliye geçişe 50 milyar avro'nun üzerinde yatırım yapacak ve 2030 yılına kadar Avrupa'da yüzde 100 elektrikli binek otomobil satış karmasına ve ABD'de yüzde 50 tamamen elektrikli binek otomobil ve hafif ticari araç satış karmasına ulaşmayı hedefliyor.

Şirket, bu satış hedefine ulaşabilmek adına, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki altı batarya üretim tesisi de dahil olmak üzere yaklaşık 400 GWsa batarya kapasitesini güvence altına alıyor. Stellantis, 2038 yılına kadar tüm kapsamlar dahil olmak üzere, kalan emisyonların tek haneli yüzdesel telafisi ile net sıfır karbon şirket olma yolunda ilerliyor.

Kaynak: aa