Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, salgında yeni bir pik yaşanabileceği uyarısında bulunurken, özellikle Nisan ve Mayıs aylarının riskli olduğuna dikkat çekti.

Kırımlı, yaptığı açıklamada salgının seyrine dair değerlendirmelerde bulundu. Önceki yıllara göre ölüm oranlarında belirgin bir artış yaşandığını ifade eden uzman, salgının henüz tam anlamıyla kontrol altına alınamadığını vurguladı.

Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) "X hastalığı" tanımıyla ilgili bilgi veren Kırımlı, bilim insanlarının yeni virüsleri araştırdığını ve bu virüslerin insanlara geçme ihtimaline karşı önlemler alındığını belirtti. Henüz adı konulmamış olan bu hastalığın, Covid-19 gibi bir salgına yol açma potansiyeli bulunduğunu ifade etti.

Uzman, önümüzdeki dönemde yeni bir hastalık ortaya çıkması durumunda alınacak tedbirlerin koronavirüsle mücadelede kullanılan önlemlerle benzerlik göstereceğini belirtti. Maske, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerinin bu süreçte de etkili olabileceğini vurguladı.

Sosyal medyanın yanlış kullanımı çocukları ve toplumu etkiliyor Sosyal medyanın yanlış kullanımı çocukları ve toplumu etkiliyor

Kırımlı'nın uyarıları, salgın sürecinde dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatırken, vatandaşlara bu konuda duyarlılık ve bilinçli davranma çağrısında bulundu.

Sağlık otoritelerinin ve bilim insanlarının bu süreçte yapılacak çalışmaları yakından takip etmek, güvenilir kaynaklardan bilgi almak önem taşıyor. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin disiplinli bir şekilde uygulanması, toplum sağlığının korunması adına kritik bir rol oynuyor.