Düziçi nöbetçi eczaneleri

Sabır Gazetesi Düziçi Haber

495 kişiye istihdam sağlandı

495 kişiye istihdam sağlandı
36 views
01 Eylül 2021 - 13:43

İŞKUR Osmaniye Basın Sorumlusu İbrahim Öksüz, 2021 yılının ilk 6 ayında Osmaniye’de toplam 439 İşgücü Yetiştirme kursu açıldığını ve bu kurslara katılan 495 kişinin istihdama kazandırıldığını açıkladı.

Özellikle son zamanlarda işgücü piyasasındaki etkisi belirgin bir şekilde artan Mesleki Eğitim Kursları hakkında bilgi verilerek bu kursların İstihdam garantili ve istihdam garantisiz olacak şekilde planlanıp açılabildiği ifade edildi. İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarının genellikle sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapıldığını ve bu kurslara katılan kişilere kurs süresi boyunca günlük 70 tl ödeme yapıldığı belirtildi. İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarımız ise genellikle Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleriyle iş birliğinde açıldığını ve açılan bu kursların hobi niteliğinde olmadığı Dekoratif Tablo Yapımı, Sabun Yetiştiriciliği, Yöresel Kilim Dokuma, Lavanta Yetiştiriciliği vb. nitelikte kurslar olduğu ve kursların sonunda satışı ve ticareti yapılabilecek ürünler çıktığı belirtildi. Bu kurslara katılanlara ise günlük 35 tl ödeme yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

İşgücü yetiştirme kurslarına katılan kişiler hem meslek sahibi olurken hem de gelir elde etmektedirler. Bu kursların İşverenlerimize sağladığı kolaylık ise; işe alacakları kişileri belirli bir süre iş başında gözlemleyerek işe alacakları kişiler hakkında isabetli karar vermelerine imkan sağlamasıdır.

Mesleki Eğitim Kurslarına katılma şartları hakkında da bilgilendirme yapan İbrahim ÖKSÜZ; Kurslara katılmak isteyen kişilerin; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olup emekli olmayan, Kurslara katılmama yönünde yaptırım uygulanmayan en az 15 yaşını tamamlamış kişilerin katılabileceğini belirtti. Bu kursların süresi ise Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün belirlediği modüler kapsamındaki sürelere göre belirlendiğini ve bu kursları başarı ile tamamlayan kişilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası verilmektedir.

Mesleki Eğitim Kurslarımız dışında; Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında sunulan İşbaşı Eğitim Programı, Çalışanların Mesleki Eğitimi, Engellilere yönelik açılan kurs ve hizmetlere değinen İbrahim ÖKSÜZ kurslarımız hakkında bilgi almak isteyen ve şartlarına uygun kurslarımıza katılmak isteye kişilerin en yakın İŞKUR İl/Hizmet Merkezi Müdürlüklerimize uğrayabileceklerini belirtti. Ersin Şimşek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Düziçi Sabır Gazetesi, Düziçi'nin haberlerinin yer aldığı, Yarbaşı Ellek Böcekli Boyalı haber ağı. 0545 384 6618 telefon. Bir Erdem Matbaası kuruluşudur. Düziçi Haber Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.