DOLAR 20,1261 0.7%
EURO 21,5224 0.66%
ALTIN 1.253,090,54
BITCOIN 5565440,78%
Osmaniye
25°

HAFİF YAĞMUR

03:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Miilletvekili Adayı Düzenli “Engelli  yurttaşlar yok sayılıyor”

Miilletvekili Adayı Düzenli “Engelli yurttaşlar yok sayılıyor”

ABONE OL
12 Mayıs 2023 09:56
Miilletvekili Adayı Düzenli “Engelli  yurttaşlar yok sayılıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Miilletvekili Adayı Düzenli “Engelli yurttaşlar yok sayılıyor”

Türkiye İşçi Partisi Osmaniye Milletvekili Adayı Mustafa Düzenli 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı..
Düzenli Basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kimsenin hatırlamadığı, ancak yılda bir iki kez özel günler nedeniyle göstermelik olarak anımsanan engelli bireyler, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebeti ile bir kez daha hatırlanacak. Osmaniye’de engelli bireylerin yaşadığı sorunlar, Engelliler Haftası dolayısıyla bir kez daha gündeme gelecek. Geldiği gibi de gidecek.”

POLİTİKACILAR
5 YILDA BİR
HATIRLIYOR

“Siyasilerin, seçim zamanlarında hatırladığı, seçimlerden sonra 5 yıl içinde bir ya da iki kez anımsandığı engelliler, dev gibi sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Osmaniye’de sadece Engelliler Platformu tarafından sorunları kamuoyuna taşınan bu bireyler, 2023 olmasına rağmen görmezden gelinmeye devam ediliyor.
Engelli bireylerin kurduğu futbol kulüpleri, malzeme bulamıyor, deplasmana gidecek araç bulamıyor, akaryakıt bulamıyor, konaklama yeri bulamıyor.
Siyasiler ve yöneticiler söz veriyor, verdikleri sözleri üç gün geçmeden kendileri de unutuyor. Şehrin ulaşım yapısı engellilere uygun değil. Birçok rehabilitasyon merkezi amacı dışında kullanılıyor. Sosyal donatılar yetersiz. Kaynaştırma sınıfları baştan sona sorunlu. İşsizlik ise almış başını gidiyor.
Hükümetin ise bu konuda yeterli bir çalışma yürütmediği açıkça görülüyor. Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik yeterli kaynak ayrılmıyor, engelli bireylerin istihdam edilmesi için yeterli imkânlar sunulmuyor ve engellilerin toplumsal hayata entegrasyonu için gerekli adımlar atılmıyor.,”

“YETERLİ HİZMET
ALAMIYORLAR”

“Yerel yöneticiler de durumdan pek farklı değil. Engelli bireylerin günlük hayatını kolaylaştırmak için gerekli altyapı çalışmaları yapılmıyor, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik yeterli hizmetler sunulmuyor.

Engelliler Haftası, bu sorunların bir kez daha dile getirilmesi için bir fırsat olabilir. Ancak bu fırsatın etkili bir şekilde kullanılabilmesi için, hükümetin ve yerel yöneticilerin engellilerin sorunlarını ciddiye alması ve bu sorunların çözümü için somut adımlar atmaları gerekiyor.

Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için gereken kaynakların ayrılması, istihdam imkânlarının artırılması ve engelli bireylerin toplumsal hayata entegrasyonu için gerekli çalışmaların yapılması hayati önem taşıyor.
Biz Türkiye İşçi Partisi olarak, iktidarımızda hiçbir engelli bireyi yok saymayacağımızı ve sağlıklı bireylerle eş değer tutacağımızın sözünü buradan veriyorum. TİP iktidarında engelli bireylerin tamamına azami yaşam hakkı taban alınarak ödemeler yapılacak, sosyal yaşamları en seviyeye taşınacak. Unutulmamalıdır ki; TİP sensin ve Tip hepimiziz. TİP engelle yurttaşları yılda 2-3 defa değil 365 gün boyunca unutmayacak bir partidir.”

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.