24 Eylül, 2023, Pazar
Osmaniye
BIST8039.18
DOLAR27.1479
EURO29.0073
ALTIN1680.2
Cezmi Yurtsever

Cezmi Yurtsever

Mail: [email protected]

BİR TÜRK ŞAİRİNİN AĞDAM FERYATNAMESİ

BİR TÜRK ŞAİRİNİN AĞDAM FERYATNAMESİ

-Yavuz Bülent Bakiler, akıcı Türkçe şiirleri ile tanınır.
-1992 yılı 26 Şubat günü Ermenilerin Hocalı'da toplu katliam yapması ve arkasından da Ağdam'ı işgal etmesine karşı tepkilerini yazılarında açıklar.
-Yavuz Bülent Bakiler “Hepimiz Ermeniyiz” diye seslenerek “neredesiniz?” sorusunu soruyor.
-Bakiler'in AGDAM olayı ile ilgili yazısını sunuyorum.

26 şubat günü Hocalı Vahşetinin 20. yıl dönümü Hocalı, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bir şehir. Çok yakınında Ağdam şehri de var. 
Kuzey taraflarında ise Gence merkezi bulunuyor. Ruslar, bin yıllık Gence ismini değiştirerek yerine Kirovabat koymuşlardı. Ve Ruslar, Azerbaycan topraklarına girince Şii-Sünni kavgası başlatmışlardı.

Azerbaycan'da ALİ MEKTEPLERİ yanında ÖMER MEKTEPLERİ açmışlardı. Şii çocuklarını ALİ mekteplerine, Sünni çocuklarını ÖMER mekteplerine yazdırmışlardı. Böylece hepsi Türk, hepsi Müslüman olan bir milleti, ikiye bölmüşlerdi. Azerbaycan'da, Moskof marifetiyle bir mezhep kavgası başlayınca, Sünni kişiler, büyük topluluklar halinde Türkiye'ye göçmüşlerdi. O büyük göç esnasında, benim büyük dedelerimden Mehemmed Sâbir de, çoluğuyla, çocuğuyla birlikte, imparatorluk Türkiyesine doğru yollanmışlardı. Mehemmed Sâbir dedemin babası Hacı Ali Ferahşad ve dedesi Hacı Ali Murat, Ağdam toprağında yatıyorlar. Ağdam, şimdi tamamen Ermeni işgali altında.


Ruslar, 1800 yılından itibaren Azerbaycan'ı Mezhep kavgalarıyla bölmekle kalmadılar. Aynı zamanda, Karabağ bölgesine, Rusya'nın şurasından burasından toplayıp getirdikleri Ermenileri de yerleştirmeye başladılar. Ben, çeşitli vesilelerle Azerbaycan'a on defa gidip geldim. Bakü'den dedelerimin memleketi olan AĞDAM'a gidebilmek AĞDAM'ı görebilmek için Moskova tarafından üç defa üst üste nasıl engellendiğimi Rus gizli polis teşkilatı olan KGB'nin beni nasıl fişlediğini AZERBAYCAN YÜREĞİMDE BİR ŞAHDAMARDIR isimli kitabımda uzun uzun anlatmıştım.

Ermeniler yanlarına Rus birliklerini de alarak 26 Şubat 1992 yılında Karabağ bölgesine saldırdılar. Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal ettiler. Hocalı şehrinde binden fazla kardeşimizi katlettiler. Binden fazla kardeşimiz de kayıptır. Ve Ermeniler Karabağ bölgesinden bir milyon kişinin yerlerinden yurtlarından kaçarak Bakü'ye sığınmalarına sebep oldular. Azerbaycan Türkçesinde o göçmenlere KAÇGIN deniliyor. Ben, çok büyük bir sefalet içinde bulunan o kaçgınlarla çeşitli vesilelerle oturup konuştum. Ermeni zulmünü bizzat onlardan dinledim.

Geçen haftalar içinde resmî belgeleri dikkate alarak 1915 yılında içimizdeki kandırılmış Ermenilerin Doğu ve Güneydoğu'daki dehşetli katliamlarını bu sütunda dikkatinize sunmuştum. Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki valilerden devrin İçişleri Bakanı Talât Paşa'ya gönderdikleri belgelerden anlaşılıyor ki dünya milletleri arasında en vahşiyane, ama en vahşiyane katliamları Ermeniler yapıyorlar. Mesela Ermeni militanlar, düşmanlarını sadece öldürmekle kalmıyorlar, öldürmeden önce ve sonra o kişinin gözlerini oyuyorlar derisini soyuyorlar, yanlarına cepler açıp ellerini o ceplerin içine sokuyorlar, kapılara çiviliyorlar, ciğerlerini çıkarıyorlar, cinsiyet uzuvlarını kesiyorlar, çocukları annelerin gözleri önünde kızartıp etlerini yediriyorlar, insanları diri diri kuyulara gömüyor sulara atıyorlar. Çocukları da aynı vahşiyane usullerle katlediyorlar.

Türkiyemizde Doğu ve Güneydoğumuzda 1915 yılında şahit olduğumuz ve devlet arşivlerimizden okuduğumuz bu çok vahşiyane cinayetler, 1992 yılında Hocalı'da da görüldü. Erivan Ermenileri Türkiye'deki 1915 katliamlarına benzer bir vahşetle Hocalı'da çocukları, kızları, kadınları, ak sakallı kişileri canavarca hislerle katlettiler. 
Şimdi ben merak ediyorum. Ahmakça, aptalca bir zihniyetle, bin kere, milyon kere lanetlediğim bir idraksizlikle Hırant Dink öldürüldüğünde, kırk bin kişi meydanlara dökülerek; “Hepimiz Ermeniyiz! Hepimiz Hırant Dink'iz!” diye haykırmışlar dövünmüşlerdi. Yarın İstanbul'da Taksim Meydanında Hocalı Soykırımını telin mitingine acaba o kırk bin Ermenicimizden dört kişi olsun katılacaklar mı? Hepimiz Türk'üz diyecekler mi?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar