DOLAR 18,8267 0.01%
EURO 20,4713 0.12%
ALTIN 1.170,700,26
BITCOIN 4341721,42%
Osmaniye
16°

AÇIK

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı

Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı

ABONE OL
23 Nisan 2019 17:15
Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Köy Enstitülerinin 79.Kuruluş Yılı Düziçi’nde Kutlandı
TÜRKİYE’nin kalkınması ve çağdaş, eğitimli bireyler yetişmesine katkı sunmak amacıyla 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri’nin 79. kuruluş yılı dönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Köy Enstitüleri’nin 79’uncu kuruluş yıl dönümü, Düziçi belediyesi, Düziçi yardımlaşma ve dayanışma derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği iş birliğiyle kutlandı. 21 Nisan Pazar günü düzenlenen etkinliğe Düziçi belediye başkanı Alper ÖNER, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
Düziçi Fen Lisesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Düziçi köy Enstitüleri Başkanı Dr. Selahattin BEYAZ, “Köy Enstitülerinin kuruluşunun 79. yılında yurdun dört bir yanından gelen eğitim sevdalıları gerçek halkçılar, halkın bilinçlenmesinden, yana olanlar Düziçi Belediyesinin katkılarıyla oluşturduğumuz kutlama gününe hoş geldiniz. Bugün burada konuşup dertleşeceğiz. Geçen o günleri anacağız. Anılarımızı tazeleyeceğiz.

Sözlerime İsmail Hakkı Tonguç’un şu anlamlı sözüyle devam ediyorum. “Elimden gelse, bütün dünya okullarının programlarına insanın insanı sömürmemesi adlı bir ders koyardım” diyor Tonguç baba.

Değerli konuklar: Köy enstitüleri, devrimci bir cumhuriyet projesidir. Köy enstitüleri, laik, demokratik, bilimsel, ve karma eğitimin en güzel hayata geçildiği okullardı. İnsanı sanatı, demokrasiyi, üretimi merkezine alan bir toplumsal değişim projesiydi. Yurdumuzun 21 farklı köşesinde çevre ve doğayla uyumlu, imece ve dayanışma ruhu ile bize özgü bir modeldi. Köy Enstitüleri, halk kültürünü, eğitim dizgesine katan, özgür, yaratıcı, sorun çözen, yanlışa itiraz eden, eğitmen, öğretmen, sağlıkçı yetiştiren bir kültür tasarımıydı.

Yıl 2019; eğitimin tümüyle niteliğini kaybettiği, adaletsizliklerin, haksızlıkların hukuksuzluğun eşitsizliklerin üretildiği, yandaşlığın istihdam politikasına dönüştüğü bir dönemden geçiyoruz. Eğer bu gün köy enstitüleri kapanmasaydı, çağın gereksinimlerine kendini yenileyecekti. İş eğitiminde, kafa-kol birlikteliği teknoloji üreterek kentsel sanayi kültürünü yaratacaktı. Ülke teknolojisinin gelişmesini sağlayacaktı. Teknoloji kullanan değil üreten bir toplum yaratılacaktı. İthal eden değil ihracat eden bir ülke olacaktık. Avrupa topluluğuna girelim diye yalvarmayacaktık. Kapıda beklemeyecektik. Gelişmiş bir ülke olarak kendimiz olacaktık. Eğitimimiz yozlaşmayacak, teokratik düzen yanlıları baş kaldırmayacaklardı. Demokrasi ülkemize yerleşecek, insan haklarına saygılı olacak, hakkımızda uluslar arası şikayetler doğmayacaktı. Eğitimde, ekonomide fırsat eşitliği sağlanacak, bölgeler arası eşitsizlikler ortadan kalkacak, terör diye bir olay olmayacaktı. Tarımda sanayi üretimine geçilerek, emek ağırlıklı partiler doğacaktı. Düşünce suç sayılmayacak demokrasimiz gelişecekti.

Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları ve Öğretmen Liseleri artık bu gün yok . Köy enstitülerinin yerine ne önerirsin deseler yine köy enstitülerini öneririm. Neden mi? Hala daha nitelikli, eğitebilme, daha uygun bir eğitim kurumu kurulamadı da ondan.

Köy Enstitülerinin kurulduğu yerlerde genellikle M.E.B. bağlı okullar bulunmaktadır. Köy Enstitülerine ait binaların birçoğu bina yapmak üzere gereksiz yere yıkılmıştır. Birçoğu bakımsız, kendi kendine yıkılmaya bırakılmış perişan durumdadır. Köy Enstitüleri, mimarisi korunmak üzere bilinç ve duyarlılık beklemektedir.

Bu gün aramızda bulunan Düziçi Belediye başkanı Sayın Dr.Alper ÖNERE, Yarbaşı Belediye Başkanı sayın Mustafa KAYNAR’A, Böcekli Belediye Başkanı sayın Doğan ÖZTÜRK’E, YKKD Mersin Şube Başkanı Hülya ASLAN’A, YKKED Adana Şube Başkanı Dr. Bayram Ali TAPARLI’YA, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Duygu SABAN’A, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ercan KÜÇÜKOSMANOĞLU’NA Çukurova Üniversitesi Emekli Öğretim üyesi Süleyman OZTEPE’YE Emekli Öğretim Görevlisi Yusuf YILDIRIM’A, Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan destek olan Mehmet GÖL hocamıza, Fen Lisesi Müdürü İsmail Gökceli’ye ayrıca Ataürk’cü Düşünce Derneğine, Eğitim-İş Sendikasına, Eğitim-Sen Sendikasına, isimlerini sayamadığım Antakya’dan,Gazi Antep’ten, Kahraman Maraş’tan ve Türkiye’nin birçok vilayetlerinden gelen arkadaşlara yönetim kurulu adına teşekkür eder saygılar sunarım. “dedi.

Eski öğrencilerin buluştuğu etkinlikte Düziçi belediye başkanlığını da ziyaret ederek çiçeği burnunda belediye başkanı Alper ÖNER’i tebrik ettiler. Haber :Ersin Şimşek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r