DOLAR 18,8267 0.01%
EURO 20,4713 0.12%
ALTIN 1.170,700,26
BITCOIN 4341721,42%
Osmaniye
16°

AÇIK

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Düziçi’nde Sulama Sezonu Açıldı

Düziçi’nde Sulama Sezonu Açıldı

ABONE OL
23 Temmuz 2022 03:24
Düziçi’nde Sulama Sezonu Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düziçi’nde 2022 lı sulama sezonu kurban kesilip, mevlid-i şerif okutularak açıldı.
Düziçi belediyesi sulama müdürlüğünde gerçekleşen mevlid-i şerif programına Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, Ellek Belediye Başkanı Abbas Yeşildemir, Atalan Belediye Başkanı Süleyman Yıldırım, Böcekli Belediye Başkanı Doğan Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Ünal Köksal, İlçe Tarım ve Orman MüdüSoner Fevzi Çerçi, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve sulama birliği personelleri katıldı.

Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan, “Sezonumuzun ülkemize, milletimize rahat hoşgeldin bonusu verimli bir yıl olmasını temenni ediyorum. Ssulama birliği personelimizin çalışanlarımıza sabırlı ve sebat dolu bir çalışma yılı diliyorum. Çiftçi kardeşlerimiz için de Bol ve bereketli kazançlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, “Geçen yıl havalar kurak gittiği için suyumuz azdı ve sulamaya erken başlamak zorunda kalmıştık. geçen yıl 3 mayısta sulama birliğinin faaliyetlerini başlamıştık. Bu yıl 4 haziranda sulama birliği faaliyelere başlıyor. İlçe halkımıza, çiftcimize, köylümüze hepimize hayırlı olsun. Geçen yıla oranla, bu l suyumuz daha iyi. geçen l ikinci ürün ekilmemesini talep etmiştirk çiftcilerimizden. Bu yıl herhangi bir sınır koymuyoruz. Tek ricamız su kaynaklarına çok uzak olan bölgelerde ürün ekmeyelim. Onun haricinde her yere ikinci ürünü ekebilirsiniz. Uzak yerlere su götürmek çok problem oluyor. 30-40 kilometre mesafelere gitmesi uzun zaman alıyor. Onun için uzak bölgelere ikinci ürün ekilmemesini rica ediyoruz. Ama geriye kalan ovamızın tamamında ikinci ürünü ekebiliriz. Geçen yıl biz yaklaşık 42 bin dönüm arazi sulamıştık.

Bu yol ki hedefimiz 60 bin dönüm arazi sulamak. Her geçen gün bu oranı daha arıttıracağız. Şuan aktif olan 90 kuyumuz var ihtiyaç oldukça kuyularımızın sayısını da arttıracağız. Kalecik barajı da dahil olmak üzere sularımızın debisi çok iyi. Aynı zamanda yeraltı sularımızın da miktarı da çok iyi bu sene. Kanal altına vereceğimiz suyun fiyatını pazartesi günü belirleyeceğiz. Maliyetlerin artmasından dolayı suyun fiyatlarına zam yapacağız. Tüm ilçe halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ellek Belediye Başkanı Abbas Yeşildemir, “rabbim bir sezonu kazasız belasız bitirmeyi, çiftcilermize bol ürün almayı nasip eylesin inşallah. Mümkün olduğunca suyu israf etmeyeceğiz. Sulamanın ne olduğunu çok iyi biliriz. İktisatta kural şudur: kıt olan kaynakları daha iyi kullanabilmektir. Kıt olan kaynaklar, sudur, havadır, yeşildir, topraktır. Artık bu alemde her şey t. O halde en ideal şekilde kullanacağız. mümkün olduğu kadar israf ettirmeyeceğiz. Çiftcilerimiz sulaması bittiğinde suyu kapatmasını önemle rica ediyorum. Eğer bir kişi daha bir dönüm daha erkerse bundan mutlu ve memnun olmamız lazım. Aşağıdaki çiftcilerimize suyu eriştirmeye çalışacağız. İnşallah kimseyi kırmadan güzel bir sezon geçiririz” ifadelerini kullandı.

Böcekli belediye başkanı Doğan Öztürk, “Bu süreçte alnımızın akıyla çıkmayı cenabı Allahtan niyaz ediyorum. Sulama sezonunda en son bölge Böcekli, çerçioğlu. Bilhassa olukluçunur, çerçioğlu arasında ekilemeyen çok fazla arazi var. Çünkü her yıl buğday ekile ekile artık buğday verisimsiz hale geldi. Alper başkanımızın dediği gibi bu yılki hedefimiz 60 bin. imkanlar doğtultusunda hedefimizi daha yükseğe çıkaralım. ülkemizin üretmeye ihtiyacı var.” dedi.

Düziçi Sulama Birliği Müdürü Uğur Selim Okur; 94 adet kuyumuz aktif olarak çalıştığını belirtti. Düziçi ovası Kalencik Barajı, Sabun Çayı Suyu ve Yas(Yer Altı Suyu) kuyuları tarafından sulama yapılmakta olduğunu 2022 yılı İçin toplamda 62 bin dönüm arazinin sulanması hedeflendiğini belirtti. Sulama birliğinde idari kısım ve su dağıtım teknisyenleri(saka) ile beraber 63 kişi istihdam ediğini ve 1 adet JCB iş makinası 13 adet resmî motorsiklet 1 adet 4×4 arazi aracı’nın ilçeye hizmet verdiğini aktardı. Haber: Ersin Şimşek

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r